Borotva – igazi úriemberhez illő eszköz

BOROTVÁK

Az úriemberek szimbóluma, a borotvák az örökkévalóságon keresztül formálták a történelmet és sok férfi arcát. Ez a lenyűgöző szerszám az élesség szimbóluma. Tehát jöjjön velünk, és fedezze fel egy kicsit részletesebben, mi olyan lenyűgöző a borotvákban, és hogyan változtak meg hosszú és gazdag történelmük során. 

 

TÖRTÉNELEM

A férfiak már időszámításunk előtt 100 000 évvel szükségét érezték annak, hogy lerövidítsék szakállukat. Abban az időben férfiak a kagylók különösen éles szélével távolították el szakállukat. A változás körülbelül i.e. 30 000 évvel ezelőtt történt., amikor megjelentek az első borotvák maradványai. Kvarcit pengéből készültek, ami elég éles volt. Hátránya az "élesség" rövid időtartama volt, mivel a kvarcit gyors tompulásáról ismert. Egy másik jelentős forradalom 5000 évvel ezelőtt következett be, amikor India és Egyiptom környékén elkezdték formálni az első rézborotvákat.

Egy ókori egyiptomi borotva

Nagy forradalom a 18. és 19. században volt Angliában, konkrétan Sheffield városában, amelyet ma is Anglia késkészítő szívének tartanak. A "nyakvágó" egy igényesen díszített borotva volt, amelynek homorú acélpengéje volt. Mivel nagyon éles volt, a gondos kezelés elengedhetetlen volt. A fodrászatból nem egy vásárló távozott különböző könnyű sérülésekkel.

Később felfigyeltek az összecsukható borotvára, amely William Henson felelőssége volt. Bár eleinte "morgolódtak" az emberek a gyengébb minőségű anyag miatt, az acélipar fejlődése nagy fellendülést okozott. Az egész világon elterjedtek, mint az urak arcsminkjének hű eszközei, és nem volt kétséges, hogy minden úriembernek rendelkeznie kell legalább egy ilyen példánysal.

Összecsukható borotva ´ William Henson´

 

ÉRDEKESSÉGEK AZ EGYIPTOMI TÖRTÉNELEMBŐL

A múltban a hosszú szakáll és a borotválkozás eltérő jelentéssel bírt, egy adott kultúrát vagy hiedelmet tükrözve. Egyiptomban először megnövesztették szakállukat és hajukat, olyan copfba fonták, amit sok szlovák leányzó megirigyelhetett, és a gazdagság jeléül aranyporral szórták meg. Ez a tendencia azonban nem tartott sokáig. A hosszú szakállat és hajat agresszív állati ösztönökhöz kezdték hozzárendelni, ami a civilizáció jeleként fokozatosan megrövidült. Nem csak a hajat és a szakállat távolították el, hanem a szempillákat és a szemöldököket is. A borotválkozás fokozatosan a férfiak napi rutinjává vált, ami annyira fontos volt számukra, hogy beszerezték saját egyedi borotválkozóeszközeiket. A gazdag egyiptomiak azonban nem vesztegették az idejüket a borotválkozásra. Mindegyiküknek saját borbélya volt, esetenként még az otthonukba is beköltöztették őket, hogy mindig kéznél legyenek.

 

LEÍRÁS, PARAMÉTEREK, BOROTVA TÍPUSOK

Mivel a borotvapenge borotvál, kezdjük vele. A borotvapengét anyaga, magassága vagy díszítése különbözteti meg.

Anyagként használhatunk klasszikus szénacélt, a modern borotvák is rozsdamentes acélt használnak. Az elsődleges különbség a korrózióállóság és a könnyű köszörülés.

A karbon pengék nagyobb odafigyelést igényelnek, de könnyen élezhetők, és mivel nagyon finom szemcsékkel rendelkezik, nem jelent problémát az extrém élesség elérése.

A rozsdamentes acélt sokkal könnyebb karbantartani, de a csiszolás egy kicsit nehezebb, pedig jó minőségű csiszolóanyagokkal és lefedő pasztákkal is remek élt alkothatunk.

Pengemagasság – a borotvapengék közötti alapvető különbséget jelenti. Mérése a penge éle és háta között történik, mérete pedig angolszász hüvelykben (inch) van megadva, 1/8 törtrészeire osztva. Egy hüvelyk (hüvelyk) 25,4 mm-nek felel meg

Ez azt jelenti, hogy egy 5/8-as pengével rendelkező borotva 15,875 mm-nek felel meg.

Példa: (25,4 x 5) / 8 = 15,875 mm

1/16 törtrésznél az alábbi felbontást találja meg, ahol 6/8 = 12/16.

Ha még soha nem borotválkozott borotvával, akkor a 4/8-as vagy 5/8-as méretet ajánljuk.

Pengedekoráció – a borotvapenge a gyártótól külömböző díszítéssel vagy leírással rendelkezhet. A pengék díszíthetők gravírozással, aranyozással, dombornyomással vagy színezéssel.

A pengedekoráció kiválasztása az Ön ízlésétől függ, a díszítés nem befolyásolja a borotválkozási hatást.

A penge köszörülése – a penge gyártása szerint egy- és kétoldalas köszörülésre oszlik.

Egyoldali élezés (mindkét oldalról van), de előbb a penge egyik oldalát, majd a másikat élezték meg. A kétoldalas élezésnél a borotvapenge mindkét oldalról egyszerre éleződik.

Ismerjük az egyenes és ívelt borotvapengéket. A leggyakrabban használt élezések a következők:

A nyél vagy tartó segít jobban megfogni a borotvát borotválkozás közben. A francia típusú borotva nem tartalmaz tartót és a borotva csak a nyakánál fogva tartható.

A markolat a borotva azon része, amelyben a penge bezárul, hogy megvédje magát a sérülésektől. A markolat szegecsekkel, ragasztással van összekötve vagy egy darabból készül.

 

CSISZOLÁS ÉS ÉLPRÓBA

A borotva élezése legalább 8000-es, ideális esetben 12000-es szemcseméretű köszörűkövön történik. Szintetikus kövek használata javasolt homogenitásuk miatt. A csiszolási folyamat során az éll veszélyeztető hibák alacsony valószínűsége miatt is. A borotvát kövön úgy élezzük, hogy egy kiegyenlített fenőkőre fektetjük laposan (lásd összehasonlító kövek), a kő mentén óvatosan húzva élezzük. Amikor a végére értünk, átfordítjuk a borotvát a gerincen keresztül a másik oldalra (a penge "felső" éle utáni tompa rész), és megismételjük a folyamatot a penge másik oldalára. A penge teljes hosszában állandó, mérsékelt nyomást kell fenntartanunk, nehogy fokozatosan aszimmetrikusan élesedjen, ami befolyásolná a borotválkozás minőségét. A pengét ezután minden borotválkozás előtt rátekerik a csomagolószíjra, ami kihúzza a szélét, és kisimítja az esetleges ütéseket, amelyek borotválkozás közben bevágásokhoz vezethetnek. A szíjra tekercselés (ellentétben a kövön történő élezéssel) a gerincel előre történik, hogy ne sérüljön meg a szíj és az élezett él. A szíj  végének meghúzása után a borotvát a gerincen át a másik oldalra fordítjuk, és megismételjük a folyamatot. A legjobb minőségű szíj az orosz juchtov, ami Szibériából származó lóbőr. A borotvapengét a következőképpen kell ellenőrizni:

Kinyitjuk a borotvát, és élével felfelé tartjuk a domináns kezünkben.

A másik kéz hüvelyk- és mutatóujja közé vesszük a hajszálat úgy, hogy a haj nagy része rejtve legyen, és körülbelül fél centiméter hosszúságban szabadon kilógjon.

Az adott hajat felülről finoman felvisszük a pengére. Ügyelnünk kell arra, hogy ne érintsük meg az ujjunkkal a pengét, mert törékeny, és sérülése azt jelenti, hogy teljesen újra kell élezni a borotvát egy új penge létrehozásához.

Az adott hajat  könnyedén a pengéhez nyomjuk. Ha a borotva tiszta vágást végez, és egy hajcsomó visszapattan, a borotva megfelelően meg van élezve.

A hajat úgy mozgatjuk felfelé, hogy körülbelül fél centiméter látható legyen, és az eljárást fokozatosan megismételjük a penge teljes hosszában.

Különösen a professzionális fodrászatban szappanozás előtt az arcot forró, nedves törülközővel megmelegítik, hogy a szakáll megpuhuljon és felemelkedjen a bőrről. Ezzel a bőr maximális simaságát érik el – tökéletes borotválkozást és minimálisra csökkentett bőrirritációt okozva az arcon.

A borotvát a hagyományos késhez képest elsősorban az élesebb pengeszög jellemzi, valamint az, hogy nincs hegye, így senki sem sérülhet meg a borotválkozás közbeni vágástól vagy szúrástól. A borotvapengét jó minőségű és edzett acélból kell készíteni (akár nagyobb sérülékenység árán is), hogy a borotva jól élezhető legyen és tartsa az élét. A borotva nem használható más célokra a nagyon sérülékeny, könnyen hasadó éle miatt. A borotvák szinte mindig (a japán kivételével) összecsukhatók, hogy megelőzze a penge sérülését, és megóvja a felhasználót a vágásoktól, amikor a borotva nincs használatban.

 

BOROTVÁLKOZÁSI TECHNIKA BOROTVAPENGÉVEL

A szakáll borotválásának tényleges technikája itt nagyon hasonló a borotvával történő borotválkozás technikájához. A szakáll borotválása során a borotválkozó arcát borotvaszappanból vagy krémből származó sűrű hab borítja, hogy megfelelően módosítsa a szakáll fizikai tulajdonságait (puhítás és hidratálás). A borbély óvatosan, körülbelül 20-30 fokos szögben csúsztatja a borotvát a megfeszülő bőrön, és éles pengéjével levágja a szakállat, amelyet a habbal együtt folyamatosan öblít le a borotváról. Ez a munka gyakorlatot és ügyességet igényel, hogy ne sértse meg a borotvált férfi bőrét. A borbélytanoncok úgy tanulták meg a borotvával való borotválkozást, hogy a felfújt léggömbök felületéről egy borotvapengével szappanos habot kapartak le, amihez a kellő kézérzék is szükséges. Kisebb vágás esetén timsót visznek fel a sebre, erős összehúzó hatása elállítja a vérzést.

Történelemből: A fizikai munka dominanciája idején egyes szakmák dolgozóinak olyan fáradt, megvastagodott keze volt (pl. kőfaragó, kovács), hogy még borotvával sem tudták megborotválni magukat. Ezért vagy a feleségük borotválta meg őket, vagy borbélyhoz kellett menniük. Ez vonatkozik az idős emberekre is, akik kézremegéssel szenvedtek.

 

NÉHÁNY PÉLÉLDA A MI KÍNÁLATUNKBÓL

Böker 14er Carbon

 

Böker Celebrated Curly Birch

 

Böker Butterfly Gunmetal

Böker Damascus Horn

Böker Barbarette Black and Red

 

 

A borotva egy egyedülálló eszköz, amely korszakokon át formálta a történelmet és a férfiak borostáit. Modern korunkban a borotva egy romantikus visszaemlékezés a múltra, annak ellenére, hogy bizonyos feladatoknál valóban pótolhatatlan. Minden finom és éles részlethez, valamint a teljesen sima borotválkozáshoz aligha talál megfelelőbb eszközt.