Késreteszelő mechanizmusok – válasszon sajátot!

A kések reteszelő mechanizmusainak típusai

Ha valaha vásárolt mindennapi használatra való zsebkést, akkor tudja, hogy megdöbbentően sok lehetőség közül választhat. Ha megpróbáljuk megérteni a sokféle kést és azok finom különbségeit, elsöprő erejű lehet. A sok olyan tényező közül, amelyeket figyelembe kell venni, amikor olyan személyre szabott dolgot választunk, mint a kés, a zárszerkezet az egyik legfontosabb. Mielőtt beruházna egy minőségi késbe, tudnia kell, hogy milyen típusú zárral kell rendelkeznie. 

Ebben a cikkben bemutatunk néhány olyan reteszelő mechanizmust, amely egy kívánatos EDC késben található. Felfedezi a reteszelő kés előnyeit, hogy melyik típus a legjobb az EDC-hez, és hogyan működnek.

Friction ( súrlódó mechanizmus )  

A Friction kések praktikusak, egyszerűek és intuitívak. Az, hogy a kést súrlódó zárnak nevezzük, nem igazán árulja el az egész történetet.

A súrlódó kések valójában egyáltalán nem reteszelnek. Zárt állapotban egy hosszú hegy emelkedik ki a pengéből. Fordítsa el a pengét nyitott helyzetbe és kész ???? . Bizonyos értelemben ez egy zárrendszer, mivel a keze megakadályozza, hogy a penge becsukódjon használat közben. Az ilyen típusú kések egyik fő előnye a legálisságuk. Viselésük is kellemes, mert egyszerű és könnyen használható. De érdemes megismételni, hogy ezek a kések nem rendelkeznek valódi zárrendszerrel, így nem a legjobbak az igényesebb feladatokhoz. 

Előnyök: Legalitás, egyszerű használat 

Hátrányok: Igényesebb feladatokra alkalmatlan, az ujjakon a penge akaratlan záródása miatt nagyobb sérülésveszély, szúrásra alkalmatlan, figyelni kell a vágás irányára

 

Forgatógyűrűs zár - Virobloc - elsősorban Opinel 

A gyűrűzáras kések egyszerűek, egyediek és intuitívak. Sok cég egyáltalán nem gyárt gyűrűzáras késeket. A legnépszerűbb gyűrűs kés márkát az Opinel gyártja (korábban azonban a Cold Steel is gyártotta saját változatát). A penge fogantyúja körüli gyűrűs gallér szabadon forog, lehetővé téve a nyitott vagy zárt helyzetben történő rögzítést.

Ez a rendszer az egyszerűségével és a könnyű kezelhetőségével tűnik ki, de a szétszerelés költséges. Az Opinel Virobloc zárnak nevezte. 

Előnyök: Könnyű használat még azok számára is, akik általában nem használnak összecsukható kést, törvényesség sok országban, a biztosíték jó biztonsága Hátrányok: A kés kinyitásához és zárásához két kézzel szükséges  manipulálni

  

Slipjoint - Csúszócsukló

A csúszócsuklós kések klasszikusak, megbízhatóak és hagyományosak. Használatosak. A csúszócsuklós kések reteszelés nélküli kések. A csúszócsuklók egy megfeszített hátsó rudat használnak a penge nyitott vagy zárt helyzetben tartásához. Legyen óvatos, amikor csúszócsuklóval vág. A penge gerincén lévő feszültség potenciálisan közvetlenül az ujjaira zárhatja azt, de sokkal biztonságosabb a Slipjoint használata, mint a Friction. 

Előnyök: Legalitás szinte az egész világon, egyszerűség 

Hátrányok: Nem teljes zárszerkezet, szúrásra alkalmatlan, oda kell figyelni a vágás irányára, általában két kézzel kell használni

 

Backlock – lockback

A lockback kések erősek, klasszikusak és egyszerűek. A lockback késeket (más néven lockbackeket) a Buck Knives népszerűsítette a 20. században. A hátsó zár a penge gerincén lévő bevágástól és a forgó billenőtől függ. A penge nyílásába egy elforgatható billegő van behelyezve, míg az ütköző megakadályozza a penge túlzott elmozdulását vagy játékát nyitott helyzetben. A hátsó biztonsági kioldó lenyomása elengedi a pengét a kés bezárásához. A lockback előnyei közé tartozik a megbízható szilárdság, a biztonság és a kétkezes működés. A kioldó „gomb” nem akadályozza a kést, ami azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy véletlenül kioldja a zárat. Ezenkívül záráskor távol tartja a kezét a penge útjától, így minimálisra csökkenti a bevágás kockázatát. Az egyik hátránya, hogy bár egy kézzel is bezárható a zár, ez nem olyan egyszerű. Valószínűleg fokozott figyelmet kell fordítania a penge zárására, hogy a penge ne essen az ujjaira, mint egy guillotine. 

Előnyök: Kétirányú használat, egyszerűség, biztonság és erősség, könnyű használat még kesztyűben is 

Hátrányok: Lehetséges bonyolultabb összeszerelés a kés szétszerelése után, óvatosság szükséges az egy kézzel történő zárásnál.

Tri Ad Lock – csak a Cold Steel cég

 A Cold Steel talán legismertebb a Tri-Ad® zár feltalálásáról, amely a szigorú kínzási tesztek során az egyik legbiztonságosabb zárrendszernek bizonyult a piacon. A neves késtervező és a Cold Steel munkatársa, Andrew Demko által tervezett Tri-Ad®lock olyan funkciók egyedülálló kombinációját használja, amelyek kivételesen érzékenyek mind a pozitív, mind a negatív nyomásra, és a tesztelések szerint akár 800 font függő súlyok kezelésére is alkalmas. 

1. A penge az ütközőcsap köré van illesztve a kopásállóság növelése érdekében. Az ütközőcsap csillapítja és újraelosztja a pengéből származó erőnyomást.

2. További hézag biztosított, hogy a lengőkar a normál kopás hatására idővel mélyebbre essen a bevágásba.

3. A pengezár és a tengelykapcsoló teljes felülete egy síkban van. Az enyhén megdöntött zár hajlamos befelé nyomni a zárat nyomás alatt, nem pedig kifelé.

4. A retesznyílás mindkét oldalán további helyet biztosít, hogy lehetővé tegye az idő és a használat során történő egyedi beállítást.

Előnyök: Rendkívüli szilárdság és megbízhatóság, nehéz munkához is alkalmas, idővel és használattal „önálló”, kétkezes mechanizmus, kesztyűben is könnyen használható 

Hátrányok: A rugó nagyon erős, ezért az erősebb hüvelykujj előnyt jelent, óvatosan kell zárni egy kézzel

Linerlock

A Linerlock kések egyszerűek és széles körben elérhetőek. A modern késes körében a legelterjedtebb zártípus a bélészár. Ahogy a penge nyitott helyzetbe forog, a megfeszített fémrész a helyére csúszik, és nekiütközik a penge hegyének. Ez a feszültség a kést nyitott helyzetben tartja, és kicsi az esélye vagy kockázata annak, hogy használat közben rácsukódik a kezére. Ha nehéz feladatokhoz használja a kést, tudnia kell, hogy a betétzárak általában nem olyan robusztusak, mint a többi zárrendszer. Még mindig elég erősek, de mivel általában vékonyabb fémdarabból készülnek, hajlamosabbak a kopásra, mint mondjuk egy tömör keretzárak. 

Előnyök: Egyszerűség, elérhetőség, könnyű gondozás és a kés összecsukhatósága 

Hátrányok: Balkezesek számára elméletileg bonyolultabb, alkalmi használatra kiváló, kemény munkára nem annyira alkalmas

 

Framelock

A vázrögzítő kések erősek, megbízhatóak és bőségesek. A keretzár nagyon hasonlít a bélészárhoz. Az elsődleges különbség az, hogy a csavarként működő fémbetét helyett magát a késkeretet használják a kés reteszelésére. A keretzárakat gyakran találják a titán nyelű késeken, mivel a titán nagyon ellenáll a torziós erőknek. Ezt a zárrendszert (néha Reeve Integral Lock néven is emlegetik) Chris Reeve találta fel és tette népszerűvé. 

Az ilyen típusú reteszelőrendszer a fém nagy részét a pengére helyezi, erős zárat biztosítva a szúráshoz, vágáshoz, szeleteléshez és egyéb igényes feladatokhoz. A keretzárak sok közép- és felsőkategóriás késen láthatók, amelyek általában titánból készülnek. Az érintkezési felületre általában fémbetétet szerelnek fel az élettartam növelése érdekében. Szintén érdekes, hogy a biztosíték biztonságát tulajdonképpen csak az a tény növeli, hogy a kést szilárdan megfogja, és a kéz megnyomja magát a reteszelő mechanizmust. 

Előnyök: Erősség, rendelkezésre állás, nagyon könnyű össze- és szétszerelés 

Hátrányok: Sokszor használt drágább késekkel, nem annyira teljesen kétkezes, óvatosan kell kezelni, hogy az ujjak ne magán a pengén legyenek, mert a kések nehezen nyithatók.

Compression Lock – csak Spyderco

A kompressziós kések erősek, egyediek és szórakoztatóak. A Compression Lock a Spyderco által kifejlesztett és szabadalmaztatott rendszer. Ezt a leírást közvetlenül tőlük átvéve a Compression Lock egy reteszelő mechanizmus, amely a fogantyúban lévő osztott betétből származó laprugót használ, hogy oldalirányban beékelje a pengén lévő rámpa és az ütközőcsap (vagy üllőcsap) közé.

Lehet, hogy bonyolultnak hangzik, de funkcionálisan ez a rendszer a biztonságos egykezes működésével tűnik ki. Noha erőssége jelentősen megnőtt a kompressziós záron, a könnyű használhatósága továbbra is lehetővé teszi, hogy a kést egy kézzel biztonságosan és egyszerűen lehessen zárni, mint a betétzárat. Gyakran rosszul nevezik meg és hasonlítják az ellentétes linerlock-nak, ami egyáltalán nem igaz, mivel a Compression Lock sokkal erősebb és könnyebben használható. 

Előnyök: Nagy megbízhatóság és szilárdság, nagyon sima működés, nagy biztonság záráskor, mivel az ujjak nincsenek a penge útjában, tökéletes egykezes vezérlés (jobbkezeseknek) 

Hátrányok: Nem éppen optimális balkezesek számára

Axis Lock, Clutch Lock, Crossbar Lock és hasonlók ...

Az AXIS reteszelő kések kétkezesek, erősek és szórakoztatóak. Ezt a zárrendszert eredetileg 1988-ban Bill McHenry és Jason Williams késgyártók gyártották és szabadalmaztatták, majd eladták a mechanizmus jogait a Benchmade-nek, aki átnevezte AXIS zárnak, és azóta több tucat ikonikus késmodellben használja a mai napig. Bár maga a szabadalom 2018-ban lejárt, ami ahhoz vezetett, hogy más késgyártók is hasonló mechanizmusokat fejlesztettek ki, az AXIS zármárka és védjegy a Benchmade-nél maradt, és továbbra is használják a tervekben. 

A teljesen kétkezes AXIS Lock az egyik legintuitívabban működtethető rendszer, de a mechanizmust nem olyan egyszerű leírni. Az Omega rugók megfeszítik az AXIS rudat a pengében lévő hornyokhoz. Húzza vissza az AXIS listát, hogy elegendő hely legyen a penge nyitásához vagy zárásához. Az Omega rugók biztosítják a reteszelő feszültséget az ütközőcsap és az AXIS lista között. Az AXIS zár általában nagyon simán működik, ahol a penge szabadon esik a kioldás után. 

Előnyök: Valóban kétkezes biztosítéktípus, intuitív használat és nagyon sima működés, nagy szilárdság. 

Hátrányok: az "Omega" rugó törésének lehetősége - szükséges csere, a kés viszonylag bonyolult összecsukása karbantartás során és nagyszámú alkatrész.

 

 

Ball Bearing Lock – csak Spyderco

Szabadalmaztatott kompressziós zár, amely egy golyóscsapágyat ékel a rögzített üllő és a penge hegye közé. A mechanizmus egyben ütközőként is szolgál, hogy a pengét zárt helyzetbe tartsa. Az Axis Lockhoz hasonlóan használják, de az Omega rugók helyett klasszikus spirálrugót használnak a mechanizmus mozgatására. Ez egy nagyon erős típusú zár, amelynek használata egyszerű és intuitív. Kesztyűben is használható, ami nagy előny, és az ujjak nincsenek a penge útjába záráskor. A golyóscsapágy lazán horgonyzott és forog használat közben, így szinte lehetetlen elkoptatni. 

Előnyök: Igazán kétkezes biztosítéktípus, intuitív használat és nagyon sima működés, nagy stabilitás, kesztyűben is használható. 

Hátrányok: az adott mechanizmussal rendelkező modellek korlátozott elérhetősége.

Button Lock

A gombzárral ellátott kések megbízhatóak, tartósak és gyakran megtalálhatók az automatákban. A gomb megnyomása feloldja a zárat és átveszi a rugó feszességét. A belső dugattyúrendszer felelős a reteszelésért nyitott és zárt helyzetben egyaránt. A kézi gombzárral ellátott késeknél egy nyitómechanizmus, például egy flipper vagy egy hüvelykujj csap szükséges a kioldáshoz. 

Előnyök: Nagyon egyszerű használat, minden művelet egy gombnyomásra indítható, kézi késekkel, nagyon sima működés és biztonságos használat, mivel az ujjak záráskor nincsenek a penge útjában. 

Hátrányok: egyes kialakításoknál ügyelni kell arra, hogy használat közben véletlenül se nyomjuk meg a gombot és ne engedjük el a pengét.

Stabil kés 

 Mit fűzzünk hozzá, a maximális erőhöz szükséges egy erős kés! :) :)

A készárak típusai meglehetősen bonyolultak lehetnek, de remélhetőleg a cikk elolvasása után legalább egy kis eligazodást nyújtottunk. Normál használat során kevésbé törődik a kés zár típusával. Inkább az a fontos, hogy a kés megfelel-e az Ön igényeinek és ízlésének, mivel a felsorolt ​​zárak többsége normál használat mellett teljesen biztonságos és megbízható.